Menu

Publications

Jorgji Kote
E kush nuk e dëgjoi jo thjesht kumbimin, por gjëmimin e këtyre kambanave politike ditët e fundit në Berlin dhe në Mynih kur CDU/ CSU, dy parti historike për pak sa nuk e prishën “Unionin” ose bashkimin e tyre historik. Grindjet dhe zhurma shurdhuese dyjavore nuk ishte aspak “luftë bërrylash” për pushtet, ndërsa kriza e azilit ishte vetëm “gjethe fiku”. Aq më tepër kur dy vitet e fundit në Gjermani ka një rënie mbi 70 për qind të numrit të azilkërkuesve..... (read more)

Besnik Mustafaj
Më 7 korrik zhvillohet në Sofje takimi i 7-të në kuadrin e Formatit 16 + 1, një Format ky i iniciuar nga Kina qysh në vitin 2012 për të strukturuar bashkëpunimin ekonomik me vendet e Europës Qendrore dhe Lindore, ku përfshihet qysh në zanafillë edhe Shqipëria. Ky takim do të jetë në nivel kryeministrash, me ç’rast vjen edhe kreu i qeverisë kineze Li Keqiang. Pritet edhe pjesëmarrja e Kryeministrit Rama..... (read more)

Leonidha Mërtiri
Disa kolegëve të mi, anëtarë të Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë, forum ky që i kontribuon përmirësimit të strategjive diplomatike të vendit në shërbim të interesave kombëtare, u kishte tërhequr me të drejtë vëmendjen një fakt i çuditshëm: Gjithë ambasadorët, aktualisht shefa të përfaqësive diplomatike të Shqipërisë në vende të ndryshme, urdhëroheshin t'i nënshtrohen pa përjashtim një "kursi" online për tú provuar..... (read more)

Leonidha Mërtiri
Vitalizimi i marrëdhënieve politike, ekonomike, kulturore etj, me vende të ndryshme kërkon, medoemos, një diplomaci dinamike. Si instrument tepër i rëndësishëm i politikës së jashtme, roli i saj është i jashtëzakonshëm. Mbi gjithçka, ajo i shërben interesave të shtetit të vetë, duke fuqizuar e çuar më tej marrëdhëniet me shtetet ku përfaqësitë diplomatike janë akredituar. Në këtë vështrim, vihen re disa dukuri, të cilat, nuk mund ..... (read more)

Lisen Bashkurti
Kosovo and Serbia are entering the final phase of normalizing relations. This normalization will be achieved through a broad bilateral agreement with international support and guarantees. Both sides seem to be strained to the maximum. This tension is normal if we consider that the agreement aims to leave behind a long and complicated historical conflict. But the biggest strain is brought by the confusing ideas of 'change' ..... (read more)

Arben Cejku
The border demarcation agreement between Kosovo and Montenegro was concluded amidst a situation of high public and political tension, which ultimately led to early elections. The keyword back then was “visa liberalization”, in the sense that Kosovo ought to give up some hectares of its territory to get visa liberalization in return. President Thaci went at great lengths to secure an agreement, using the full range of his presidential..... (read more)

Jorgji Kote
Më 27 - 29 Shtator, Presidenti turk Erdogan do të jetë për një vizitë zyrtare në Berlin, me ftesë të homologut gjerman Frank - Walter Steinemeir. Ai shoqërohet nga ministri i Jashtëm, i Brendshëm, i Financave dhe i Mbrojtjes, të cilët gjatë dy muajve të fundit kanë përgatitur dhe atmosferën e nevojshme me takime intensive dypalëshe në Berlin dhe Ankara. Kjo vizitë vjen pas një « pranvere dhe behari » diplomatik ..... (read more)

Lisen Bashkurti
Negociatat janë instrumenti më efikas i diplomacisë. Në vetvete negociatat janë një proces i pafund. Negociatat janë një lëvizje e pandërprerë në veprimtarinë diplomatike. Negociatat janë vetë mënyra e ekzistencës së diplomacisë. Kur ndërpriten negociatat diplomacia hesht. Kur hesht diplomacia flet forca. Edhe dialogu midis Kosovës dhe Serbisë është i tillë. Kenedi ka qënë një nga presidentët më diplomat në historinë..... (read more)

Jorgji Kote
Mbrëmjen e 7 dhjetorit, 1001 delegatët e Kongresit të Partisë Kristian-Demokrate gjermane (CDU) zgjodhën në Hamburg me 51,7 për qind të votave kryetaren e tyre të re, Annegrete Kramp Karrenbauer. Kësisoj, mori fund drejtimi 18-vjeçar i CDU-së nga Kancelarja Merkel, me fjalimin e saj prekës, që u përcoll me ovacione të gjata. Siç dihet, muajt e fundit ato u tronditën deri në kufijtë e mbijetesës politike nga..... (read more)

Jorgji Kote
Kushdo që ka shërbyer në diplomaci e di se përfundimi i punëve/dosjeve të caktuara kërkon kohën e vet. Madje, diplomacia shquhet pikërisht për ngadalësinë e veprimeve, sepse kur nxiton, vonon. Gjithsesi, si rrjedhojë e një pune që vazhdon për mbi dy dekada, diplomacia jonë kishte disa objektiva madhorë me afat vitin 2018. Pa mohuar disa hapa dhe demarshe të njohura, sidomos përkushtimin e trupës sonë diplomatike..... (read more)

Marko Bello
Palët të tërhiqen nga llogoret dhe të afrohen drejt një zgjidhje politike përmes dialogut dhe konsensusit. Pse jo, pa ndihmën e partnerëve. Çdo skenar tjetër është në dëm të interesave të vendit dhe popullit ..... (read more)

Leonidha Mërtiri
Është bërë e njohur tashmë, që shumica e deputetëve të Parlamentit të Holandës votoi për kthimin e vizave për qytetarët shqiptar. Propozimi i hershëm i populistëve gjeti kështu përkrahjen e pesë partive holandeze, të cilat u bënë bashkë në Dhomën e Përfaqësuesve. Madje, tre prej tyre janë pjesëtare të koalicionit aktual qeverisës. Arësyeja e kësaj ndërmarrjeje shihet te “rritja e veprimit kriminal..... (read more)

ONE YEAR OF INTENSE ACTIVITY No.1

(read more)

Spartak Topollaj
Rusia (emri zyrtar Federata Ruse) me sipërfaqe mbi 17 milionë km.2 është shteti më i madh i botës, ndërsa me 150 milionë banorët e saj është edhe shteti me popullsinë më të madhe në Europë...... (read more)

Lisjen BASHKURTI
Kosova po përjeton një situatë të vështirë politike, diplomatike, institucionale, ekonomike dhe sociale kohët e fundit. Madje, edhe mbas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të fund-majit 2020 për krijimin e Qeverisë Hoti, vëndi duket se po ri-futet në një cikël të ri krize shumë më komplekse. Epiqëndra e krizës është hapja e dialogut Kosovë-Serbi për arritjen e një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve midis dy shteteve.... (read more)

Jorgji KOTE
Dy javët e fundit u shpalosën dy tablo të ndryshme lidhur me çeljen e mundshme të negociatave të anëtarësimit në BE. Në Tiranë, Kryeministri Rama prezantoi ekipin negociator dhe shefin e tij, Zef Mazi, ambasador i njohur me përvojë të gjatë; diçka që të krijon një ndjenjë të këndshme, të duket se negociatat i kemi te porta....... (read more)

Lisjen BASHKURTI
At the current stage, the Kosovo-Serbia crisis resolution process has entered in a critical phase. After a several-year blockade due to local, regional, and international reasons, it seems that the time is coming for the actors and relevant factors to return to negotiation talks....... (read more)

Lisjen BASHKURTI
Në fazën aktuale procesi i zgjidhjes së krizës Kosovë-Serbi ka hyrë në një fazë kritike. Pas një bllokimi disa vjecarë për arsye lokale, rajonale dhe konjukture ndërkombëtare, duket se po vjen momenti që aktorët dhe faktorët relevantë t’i rikthehen bisedimeve. Qëllimi i bisedimeve në këtë fazë është arritja e një marrëveshje gjithëpërfshirëse përfundimtare pwr njohje reciproke në kufijt ekzistues, e ratifikuar nga parlamentet e dy shteteve si dhe me vlefshmëri juridike dhe garanci ndërkombëtare...... (read more)

ONE YEAR OF INTENSE ACTIVITY No.2

(read more)

Sabri KIÇMARI
Incidenti i hyrjes së trupave serbe në fshatin Karaqevë të Kamenicës shtron nevojën për një analizë më të thelluar të pozitës gjeostrategjike të kufirit të Kosovës me Serbinë... (lexo më shumë)

Jorgji Kote
Kur sheh sjelljen dhe gjuhën politike plot baltë, llum dhe mllef në politikën shqiptare, kupton më mirë sa larg jemi nga fryma dhe komunikimi europian. Kjo u pa dhe më 5 tetor në Kuvend, gjatë miratimit të Kodit të ri Zgjedhor, kur, në vend të reagimeve institucionale, pati kryesisht shfryrje dufi dhe inatesh personale, hapje defterësh, agresivitet dhe arrogancë me shumë pak argumente anemike... (read more)

Jorgji Kote
Mal Berisha Model i Ambasadorit të “Pushtetit të Butë”!
Një botim dinjitoz nën kujdesin e një kaste prestigjioze  – Prof. Gjovalin Shkurtaj, Botuesi elitar  Bardhyl Musaj  dhe fotografi VIP, Fadil Berisha. Me vlerësime nga personalitete shqiptare – gazetarët e “ Zërit të Amerikës” Ilir Ikonomi dhe Ilirian Agolli, studiuesi dhe diplomati Bejtullah Destani, botuesi i gazetës  “ The Albanian” Petrit Kuçana, me një Parathënie  mbresëlënëse të ish Ministrit të Jashtëm dhe ish Ambasadorit Besnik Mustafaj. “Qershiza mbi tortë” janë konsideratat e larta të krijuesit të “ pushtetit të butë”, Prof. Joseph Nye dhe padyshim një prej njohësve më autoritarë të çështjes shqiptare, Sir Noel Malcolm... (read more)

Ramiz Tafilaj
Lugina e Preshevës si Fanar i Kauzës Kombëtare!

Për ata që e njohin mirë historinë politike të marrëdhënjeve serbo-shqiptare dhe vecanërisht kurrizin e politikbërjes serbe karshi ndërkombëtarëve, nuk duhet shumë analizë për të kuptuar se Beogradi përsëri synon të ikë nga përgjegjësia për të pasë cfarëdo marrëdhënje shtetërore me Kosovën. Edhe pranimi në princip nga ana e tyre e akordit të Ohrit të 18 Marsit është vetëmse tentative për blerje kohe. Nuk ka asnjë grimcë faktike që tregon apo jep ndonjë indikacion se Serbia është e gatshme të abandonojë lidhjen historike lojale me Rusinë e të përqafojë Evropën. E pikërisht, ky është qëllimi i BE-së dhe SHBA-ve – që Serbinë ta ndajnë nga Rusia e ta kthejnë kah Evropa. Në këtë kontekst, Kosovës i është bërë më shumë presion për të pranuar cfarëdo marrëveshje vetëm e vetëm që ajo të pranohej edhe nga Serbia dhe dalëngadalë ky proces i riorientimit strategjik të Serbisë të fillojë.... (Read more)

BIANNUAL REPORT No.3 (2020 - 2022)

(read more)

PROF.DR.GAZMEND PULA
Mal Disa refleksione lidhur me fleksibilitetin më të nevojshëm dhe me të theksuar të kryeministrit Kurti ndaj kërkesave pothuaj ultimative euro-amerikane!

Me pak humor dhe analogji, pak a shumë goditëse, veçanërisht sipas analogjisë se ‘kumbullave të tej-tharta’, e që f/aktorët e mëdhenjë global ju imponojnë dhe i detyrojnë madje edhe shtetet e forta, përfshirë madje edhe fuqitë mëdha si Gjermania, Japonia, Franca, që të mos flasim për shtetet minore evropiana apo latino-amerikane, që të “gëlltisin” të tilla “thartira kumbulllash” madje edhe kur janë ultra të tharta dhe të hidhura…! Dhe biles-biles edhe të thonë edhe të “pohojne” se ju pëlqejnë dhe se qenkërkan “jashtëzakonisht të shijshme”!... (read more)